Strona główna » Projekty

Projekt "Czas na zdrowie - profilaktyka i promocja zdrowia"

Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "EMPATIA" realizuje obecnie (IV-XII.2017) projekt dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego – pt. „Czas na zdrowie – profilaktyka i promocja zdrowia”.

Naszym celem jest zapoznanie uczestników projektu z zasadami zdrowego odżywiania oraz uświadomienie korzyści związanych z ich stosowaniem, zapoznanie z wpływem składników odżywczych na organizm, nauka prawidłowego komponowania posiłków zgodnych z zasadami racjonalnego odżywiania i zwiększenie świadomości żywieniowej.

Zgodnie z powiedzeniem „W zdrowym ciele – zdrowy duch” kładziemy nacisk nie tylko zdrową żywność, ale również na aktywność fizyczną. Nasi beneficjenci biorą udział w cotygodniowych zajęciach rehabilitacyjnych oraz ćwiczeniach na basenie w Ząbkach, a także kiedy tylko pogoda pozwoli - w grupowych zajęciach sportowych na terenie zielonym WTZ „EMPATIA”. Aby osiągnąć zakładane cele siedemnastu uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej i 3 Panie Terapeutki, wzięły również udział w warsztatach edukacyjnych pt. „Zasady prawidłowego odżywiania, a zapobieganie chorobom cywilizacyjnym”, następnie nabywszy wiedzy teoretycznej, wzięli udział w praktycznych warsztatach kulinarnych, by poznać alternatywy dla niezdrowych produktów oraz sposoby tworzenia łatwych, zdrowych i wartościowych potraw. Okazją do degustacji i prezentacji nabytych umiejętności był 31.05.2017r. – „Dzień bez Papierosa”. W ramach imprezy odbyły się również zawody sportowe, test wiedzy o zdrowym stylu życia, zabawa integracyjna i grill.

Było nam bardzo miło w tym dniu gościć uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy z Wołomina i z Ząbek. Zachęceni pochwałami na temat „zdrowego poczęstunku” oraz miłą atmosferą w czasie imprezy (chociaż pogoda pod koniec próbowała nas wystraszyć  ) postanowiliśmy ponownie zorganizować degustację naszych potraw z okazji Dnia Zdrowia Psychicznego – 11.10.2017r. Liczymy, że nasze przygotowania fizyczne nie pójdą na marne i już super przygotowani weźmiemy udział w spartakiadzie organizowanej przez Mazowieckie Centrum Psychiatrii „Drewnica” w Ząbkach.Projekt „Czas na zdrowie – profilaktyka i promocja zdrowia”
dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego w wysokości 11.800 zł.


Dla Zdrowia Psychicznego - 2016

Harmonia

W tym roku z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, większa niż rok temu, liczba spotkań, szkoleń i konferencji spowodowała, że Warszawska Sekcja Psychiatrii Środowiskowej zdecydowała o rozszerzeniu obchodów z jednego dnia – na cały miesiąc. W Drewnickim Stowarzyszeniu EMPATIA w ramach Miesiąca Zdrowia Psychicznego obyły się następujące imprezy: Dzień z Balintem – to warsztaty wzmacniające poczucie empatii osób pracujących z osobami niepełnosprawnymi, Dzień Otwarty w Warsztacie Terapii Zajęciowej oraz Powiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego z konkursem na hasło promujące zdrowie psychiczne i spartakiadą dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Część tych imprez odbyła się dzięki wsparciu finansowemu Starostwa Powiatu Wołomińskiego oraz dzięki nieocenionemu wsparciu personelu i Dyrekcji Mazowieckiego Centrum Psychiatrii „Drewnica” w Ząbkach.

Starostwo Powiatu Wołomińskiego Dzięki dofinansowaniu z powiatu, udało się w tym roku zorganizować również wycieczkę do Żelazowej Woli i Niepokalanowa dla 110 podopiecznych stowarzyszenia, warsztaty zarządzania czasem oraz szkolenie z rękodzieła dla instruktorów terapii zajęciowej pracujących w naszym powiecie.

Obecnie nadal najważniejszą działalnością stowarzyszenia jest prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej. Jest on miejscem aktywizacji i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki pracy w różnych sekcjach (krawieckiej, komputerowej, kulinarnej, artystycznej i ogrodniczej) uczestnicy warsztatu nabywają nowe umiejętności i doświadczenia, które poszerzają perspektywy podjęcia pracy. Rehabilitacja w WTZ zmierza do poprawy funkcjonowania psychospołecznego i zawodowego jego Uczestników, poprzez udział zajęciach w poszczególnych pracowniach, udział w wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych, wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych oraz poprzez oddziaływania psychoterapeutyczne. W naszym warsztacie można także zakupić rękodzieło wykonane przez uczestników tj. ozdoby i kartki świąteczne, pościel czy ecotorby.

Osoby zainteresowane naszą działalnością lub wsparciem finansowym zapraszamy na stronę internetową stowarzyszenia i WTZ - www.empatia.net.pl. Jak co roku zachęcamy do darowizn na paczki świąteczne dla naszych podopiecznych. Stowarzyszenie EMPATIA jest Organizacja Pożytku Publicznego, dlatego też zapraszamy do przekazywania 1% na numer KRS 0000331977. Tegorocznym Darczyńcom serdecznie dziękujemy za pamięć o nas przy rozliczaniu podatku i życzymy Wesołych Świąt Bożego Narodzenia w rodzinnej atmosferze oraz udanego i pełnego dobrych wiadomości 2017 roku

- życzy Zarząd Drewnickiego Stowarzyszenia EMPATIA

Empatia

PROJEKTY 2015 - „Optymistyczne nastawienie do życia pomaga przezwyciężyć choroby ciała i ducha”

Optymistycznie

Jak co roku organizacje wspierające zdrowie psychiczne na całym świecie, obchodziły 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Jego głównym celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zdrowia psychicznego i motywowania do podejmowania działań na rzecz zdrowia psychicznego. W tym roku tematem przewodnim Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego i Światowej Organizacji Zdrowia była „Godność” osób doświadczających zaburzeń psychicznych.

Starostwo Powiatu WołomińskiegoDzięki dofinansowaniu Starostwa Powiatu Wołomińskiego, Drewnickiemu Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi EMPATIA, udało się w tym roku świętować „Powiatowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 2015” w Ząbkach. Stowarzyszenie wraz z Mazowieckim Centrum Psychiatrii Drewnica zorganizowało wycieczkę integracyjną dla 110 osób do Nieborowa i Łowicza w dniu 13 października 2015. Zwiedzaliśmy pałac i Muzeum Majoliki w Nieborowie, a w Łowiczu zjedliśmy przepyszny obiad w klimatycznej restauracji, obejrzeliśmy Bazylikę Katedralną i zrobiliśmy zakupy przy Starym Rynku.

Dzień później odbyła się spartakiada dla uczestników instytucji wspierających osoby chore psychicznie z terenu powiatu wołomińskiego. Wzięli w niej udział zaproszeni goście, podopieczni Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz pacjenci i personel Mazowieckiego Centrum Psychiatrii Drewnica w Ząbkach. W dziesięciu dyscyplinach sportowych wzięło udział łącznie około 100 osób zdobywając nagrody i drobne upominki. Po aktywnym wypoczynku nastąpił równie wyczekiwany czas relaksu – tańce i poczęstunek na świeżym powietrzu. Mimo jesieni pogoda nam dopisała. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli czynny udział w naszym Dniu Zdrowia Psychicznego.

Plakat projektu

Obecnie najważniejszą działalnością stowarzyszenia jest prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej. WTZ jest miejscem aktywizacji i rehabilitacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Dzięki pracy w różnych sekcjach (krawieckiej, komputerowej, kulinarnej, artystycznej i ogrodniczej) uczestnicy warsztatu nabywają nowe umiejętności i doświadczenia, które poszerzają perspektywy podjęcia pracy. Rehabilitacja w Warsztacie zmierza do poprawy funkcjonowania psychospołecznego i zawodowego jego Uczestników, poprzez udział zajęciach w poszczególnych pracowniach, udział w wycieczkach, turnusach rehabilitacyjnych, wydarzeniach kulturalnych, rekreacyjnych oraz poprzez oddziaływania psychoterapeutyczne. W naszym warsztacie można także zakupić różne przedmioty zdobione techniką decoupage, eco-torby, pościel oraz dokonać drobnych poprawek krawieckich.

Osoby zainteresowane naszą działalnością lub wsparciem finansowym zapraszamy na stronę internetową www.empatia.net.pl. Jak co roku zachęcamy do darowizn na paczki świąteczne dla naszych podopiecznych. Stowarzyszenie EMPATIA jest Organizacja Pożytku Publicznego, dlatego też zapraszamy do przekazywania 1% na numer KRS 0000331977.

Zarząd Drewnickiego Stowarzyszenia EMPATIA

Projekty 2013

W roku 2013 zrealizowaliśmy projekt „Integracja przy choince”, którego celem była integracja osób chorych psychicznie ze społecznością lokalną poprzez organizację dwóch imprez wigilijnych na terenie powiatu wołomińskiego w okresie miesięcy. Projekt był dofinansowany ze środków Powiatu Wołomińskiego.

Główne cele zostały osiągnięte, odbyły się dwa spotkania wigilijne o charakterze integracyjno – kulturalnym. 50 osób otrzymało paczki świąteczne.Projekty 2012

Projekty realizowane w 2012 roku:

 • Akcja Aktywizacja -edycja II (projekt realizowany we współpracy z MCPS ze środków PFRON)
 • Kampania informacyjna - "Zmień perspektywę" (projekt realizowany we współpracy z MCPS ze środków PFRON)
 • Dla zdrowia psychicznego (projekt realizowany ze środkow starostwa powiatowego w wolominie)
 • "my też chcemy pracowac (projekt realizowany ze środkow starostwa powiatowego w wolominie)

***

1) AKCJA AKTYWIZACJA II – 2012

W tym roku w ramach projektu Akcja Aktywizacja II – 90-ciu podopiecznych Drewnickiego Stowarzyszenia EMPATIA, wzięło udział w autokarowej wycieczce do Kazimierza Dolnego, gdzie podziwiało panoramę z Góry Trzech Krzyży, architekturę Kazimierza, Wąwóz Korzeniowy, a następnie wypłynęło na rejs po Wiśle.

Kolejne 45 osób, zwiedzając Warszawę z okien autokaru, minęło naszą stolicę i udało się w drogę do Konstancina - Jeziornej. W Konstancinie korzystaliśmy z leczniczego działania tężni solankowej, podziwialiśmy architekturę uzdrowiska, pięknie utrzymany Park Zdrojowy, karmiliśmy na rzeczce Jeziorce kaczki i łabędzie oraz zachwycaliśmy się niezliczonymi odcieniami fioletu na rabatkach miejskich. Następnie udaliśmy się na wystawę eksponatów z całego świata, w Domu Animacji Misyjnej Księży Pallotynów. Wysłuchaliśmy również wspomnień x. Stanisława z jego 12-letniego pobytu w krajach afrykańskich.

W ramach projektu rozdaliśmy także 65 biletów do kina oraz 100 biletów dobowych ZTM, które umożliwiły udział w atrakcyjnym spędzaniu czasu w Warszawie w ramach środowych wycieczek Oddziału Dziennego, Poradni Zdrowia Psychicznego,Oddziału Rehabilitacji, Zespołu Leczenia Środowiskowego oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wołominie.

Nasi podopieczni cały rok oczekują na „Złotą Polską Jesień” i dzięki projektom finansowanym przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej mogą oglądać wyjątkowe zakątki naszego kraju. Każdemu podobało się co innego. Jeden z uczestników relacjonował, że najbardziej podobał mu się rejs statkiem po Wiśle, kiedy „słońce ogrzewało jego twarz i odbijało się w wodzie”, innym: odcienie jesieni, oderwanie od trosk dnia codziennego, nieśpieszne spacery, zapomniane miejsca, spotkanie z innymi ludźmi.

Wszystkie wyjścia i wyjazdy mają służyć zdrowieniu naszych podopiecznych.
Także zorganizowane w ramach projektu obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego służyły ich aktywizacji i promocji twórczości.

W czasie Obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego ich uczestnicy mieli możliwość obejrzeć wystawę rękodzieła wykonanego przez osoby z doświadczeniem choroby psychicznej, między innymi malarstwo, rysunki, hafty płaskie i krzyżykowe, przedmioty metalowe i drewniane zdobione techniką decoupage, witrażyki itp. Nasi podopieczni przed publicznością przedstawili swoje umiejętności muzyczne, wokalne i poetyckie, co wszystkim obecnym sprawiło wiele radości 

2) "ZMIEŃ PERSPEKTYWĘ" - Kampania informacyjna (projekt realizowany we współpracy z MCPS ze środków PFRON)
to cykl artykułów, które opisują przeżycia chorego, jego rodziny oraz specjalisty wyjaśniające omawiany problem:

Ja i moja choroba

Moja choroba rozpoczęła się w roku 2005, gdy przestałam rozumieć świat wokół siebie. Zaniedbałam higienę osobistą (nosiłam spodnie za duże o 2 rozmiary), miałam napady niekontrolowanego śmiechu, mówiłam sama do siebie, przestałam dogadywać się ze znajomymi (później zerwałam z nimi kontakt), mimo godzin spędzanych nad książkami niewiele zapamiętywałam z powodu problemów z koncentracją.
Całość na: Kliknij tu

Choroba mojego męża

Telefon z pracy od męża zmienił całe moje dotychczasowe życie, mąż przekazał mi informację, że dzieje się z nim coś złego, był przerażony i zagubiony, miał myśli samobójcze. Jeszcze wtedy miałam nadzieję, że wszystko może się zmieni, że to tylko chwilowe załamanie nerwowe. Wydawało mi się, że jestem w stanie sama mu pomóc tłumacząc, że jego obawy są bezpodstawne, ale to jeszcze bardziej potęgowało jego agresję.
Całość na: Kliknij tu

Chorzy psychicznie chcą być z nami

To trzeci z cyklu artykułów: napisany przez prof. Czesława Czabałę z Instytutu Psychologii Stosowanej, Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie.
Całość na: Kliknij tu

Powyższe artykuły powstały w ramach Kampanii informacyjnej – „Zmień perspektywę” realizowanej w ramach projektu Stowarzyszenia „Empatia” we współpracy z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, finansowanego ze środków PFRON.

[Rozmiar: 148384 bajtów] [Rozmiar: 60842 bajtów]

[Rozmiar: 17932 bajtów]3) Dla Zdrowia Psychicznego
projekt finansowany z dotacji Powiatu Wołomińskiego

Zdrowie psychiczne to nie tylko brak zaburzeń psychicznych. To stan dobrego samopoczucia, w którym każda jednostka realizuje swój własny potencjał, może radzić sobie ze stresem w codziennym życiu, może pracować wydajnie i owocnie, także na rzecz swojej społeczności.

W ramach projektu powstał Informator Zdrowia Psychicznego o miejscach pomocy i wsparcia dla osób z doświadczeniem zaburzeń psychicznych oraz ich rodzin na terenie powiatu wołomińskiego oraz e- Informator Wołomiński: „Zdrowie Psychiczne Powiatu Wołomińskiego”: Zdrowie Psychiczne

Częścią projektu było „Wołomińskie Forum dla Zdrowia Psychicznego”, które odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatu Wołomińskiego 28 listopada 2012r.

Wśród uczestników forum znaleźli się pracownicy pomocy społecznej, placówek ochrony zdrowia, samorządu oraz organizacji pozarządowych z terenu powiatu.
Projekty 2011

***


Projekty 2011 realizowane z dotacji Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej i funduszy PFRON
 • "Aktywna Jesień" - cykl wycieczek po Warszawie (kina, muzea, teatr, itp.) oraz organizacja grupy teatralnej - przedstawienie Jasełek; imprezy Mikołajkowe na terenie szpitala Drewnica. Realizowany w okresie od 30.09.2011 do 12.12.2011r
 • 1) SPACERKIEM PO PRADZE - czyli wycieczka do kina a w przedświątecznym klimacie - "Listy do M".
  Nasz spacerek po warszawskiej Pradze rozpoczęliśmy od zapoznania się z nowościami w organizacji ruchu w okolicach Dworca Wileńskiego. Nie wszyscy z nas mają na codzień okazję zapuszczać się do Warszawki.

  A po drodze .......

   
  Wielki plac budowy = budowa Metra (może kiedyś, aż do Ząbek?)
  Tęczowy Pedecik powyżej, po prawej.

    
  Czterech Śpiących Żołnierzy Radzieckich już nie ma - praska cerkiew na szczęście stoi nadal.
  Praska Kapela Podwórkowa = skrzypek, akordeonista, gitarzysta, bandżolista i bębniarz przygrywa na rogu ul. Kłopotowskiego i Floriańskiej.

  A to cel naszej wędrówki - Nove Kino Praha

  2) MIKOŁAJKOWE SPOTKANIE INTEGRACYJNE W KRĘGIELNI - 7 CLUB
  ul. Jagiellońska 7

  Cała sala tylko dla nas!

  3) MIKOŁAJE, MIKOŁAJKI ..... a gdzie śnieżynki? • I Mazowiecki Konkurs Plastyczny Twórczości Terapeutycznej Osób z Zaburzeniami Psychicznym więcej w: Galeria
  Realizowany w okresie od 21.06.2011 do 31.10.2011r.


 • "Akcja Aktywizacja" - wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz paraspartakiada przy szpitalu "Drewnica"- 10 - 11 październik - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
  Realizowany w okresie od 01.08.2011 do 30.10.2011


Niewątpliwą największą atrakcją w czasie naszej wycieczki do Sierpca była dla nas możliwość przejażdzki wozem, udział w pokazie pracy wikliniarza i pokaz tworzenia kwiatów z bibuły.

Sierpc
Powyżej Zagroda z Czermna - jeden z licznych obiektów w Skansenie w Sierpcu

Na terenie obejmującym ponad 60 ha znajduje się 78 obiektów, w tym 48 obiektów małej architektury. W skład ekspozycji wchodzi 11 zagród chłopskich.

Fotorelacja NR 1 - Sierpc

       
Do obejrzenia jest także dworek z XIX wieku, powozownia i galeria rzeźby.
   
Powyżej od lewej: dworek, karczma, powozownia.
A przed powrotrem do domu - obiad w Karczmie "Pohulanka"
- która w filmie "Pan Tadeusz" była karczmą Jankiela.


Na terenie Muzeum kręcono wiele polskich filmów, takich jak "Ogniem i Mieczem" i "Pan Tadeusz", a także programów telewizyjnych m. in. "Podróże kulinarne Roberta Makłowicza" i "Kuchnia z Okrasą".

Fotorelacja z wycieczki NR 2 w picasaweb - Sierpc

   
 

A oto fragmenty relacji uczestników wycieczki
Pani Ani z PŚDS w Wołominie:
"Wycieczka do Sierpca mi się bardzo podobała. Była udana. Domki wiejskie - jest w nich pełno do zwiedzania. Panuje tam sielska atmosfera. Były tam galerie, była kompozycja kwiatów z bibuły. Najbardziej szalonym pomysłem z tej wycieczki była dorożka z konikami. Jechały bardzo żwawo."
" ... Czułam się, gdy jechaliśmy jakbym była na prawdziwej wsi. Było tam tak spokojnie i pięknie. Podobała mi się wizyta u wikliniarza. Bardzo fajnie plótł i opowiadał o swojej pracy. Robił to bardzo precyzyjnie i szybko. Moim zdaniem wyjazd był fantastyczny..."

***

11.10.11r. - PARA SPARTAKIADA Z OKAZJI DNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO

Po serdecznych powitaniach, w pięknych okolicznościach przyrody, otoczeni zielenią i ciepłymi kolorami jesieni, ogrzani promieniami słońca - przystąpiliśmy do obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego. Każdy miał możliwość spędzić ten dzień zgodnie ze swoimi potrzebami.
Jedni grali w siatkówkę, inni przeciągali linę, była okazja by pogłówkować biorąc udział w "Jednym z Dziesięciu", był pokaz ekologicznej mody ślubnej, przelewanie wody łyżką, wyścigi z jajkiem, zawody w ping-ponga oraz cymbergaja.
Trzeba przyznać, że z roku na rok, poziom zawodów tenisa stołowego wzrasta.
Godziny spędzone na treningach w oddziale - nie poszły na marne.
Wśród stuletnich dębów uwijały się nasze kochane terapeutki, przygotowując zawody w pięcioboju: bieg slalomem z przeszkodami, rzut piłką lekarską, piłką siatkową do kosza, biegi na 60m, kozłowanie, rzut woreczkiem do celu.
Po ukończeniu zawodów sportowych - najaktywniejsi sportowcy otrzymali drobne upominki i uścisk dłoni Pani Prezes. Potem dla odważnych - karaoke, dla towarzyskich - dyskoteka. W między czasie, dla wszystkich głodnych, grillowane gorące kiełbaski i bigosem.
Pogoda i humory nam dopisywały, niestety gdy zapadł zmierzch - trzeba było wrócić do swoich codziennych obowiązków.

 
   
   

***

Wspieramy rehabilitację osób z zaburzeniami psychicznymi"
dla osób zatrudnionych na terenie województwa mazowieckiego, bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych z powodu zaburzeń psychicznych.
Projekt dofinansowany w otwartym konkursie ofert z dotacji Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, fundusze PFRON. Realizowany w okresie od 01.07.2011 do 30.11.2011r.

Harmonogram szkoleń z psychiatrii:
terminy:

 • 26 październik 2011r
 • 09 listopada 2011

Warsztaty nt wypalenia zawodowego:

 • 16 listopada 2011 godz. 9.00- 14.45 w Oddziale Dziennym Szpitala "Drewnica"

Harmonogram zrealizowanych warsztatów rękodzieła artystycznego:

 • 13 września 2011r - papierowa wiklina
 • 14 września 2011r. - papierowa wiklina
 • 22 września - ceramika
 • 29 września - malowanie na szkle
 • 06 październik - batik
 • 13 październik - batik
 • 20 październik - ceramika
 • 27 październik - decoupage
 • 21 listopada - papierowa wiklina

"papierowa wiklina"Warsztaty malowania na szkle i ceramice:
   
batik

w trakcie zajęć z batiku (farbowania materiału)


Trudne początki farbowania.

ceramika

prace po warsztatach z ceramiki - czekają na wypalenie


szkolenie z podstaw psychiatrii - prowadzi dr Andrzej Skrzypek


warsztaty decoupage - prowadzi Kaśka :)
i dwa prawie gotowe dzieła poniżej

***

Z dotacji Starostwa Powiatu Wołomińskiego
"Wykwalifikowane kadry w procesie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi"

Drewnickie Stowarzyszenie „EMPATIA” zakończyło 1 października 2011r. projekt „Wykwalifikowane kadry w procesie rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych z zaburzeniami psychicznymi” dofinansowany z funduszy Starostwa Powiatu Wołomińskiego. W ramach projektu w okresie sierpień – wrzesień 10 osób bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z zaburzeniami psychicznymi wzięło udział w bezpłatnych warsztatach z decoupage w Pracowni „ZdrodaArt” Pani Elżbiety Zdrodowskiej w Wołominie.
Przeszkolone osoby to instruktorzy terapii zajęciowej, zatrudnieni w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Drewnica, Warsztatach Terapii Zajęciowej w Ząbkach, to także kadra Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wołominie oraz w Tłuszczu.
W pracowni uczestnicy zapoznali się z wybranymi przez siebie metodami zdobienia przedmiotów użytkowych techniką decoupage, tak zwanej przecierki, cieniowania, postarzania, złocenia, spękań medium jedno, dwuskładnikowym, wykorzystywania do pracy w decoupage farby 3D, papieru ryżowego, serwetki, zdobienia różnych powierzchni jak - drewno, szkło czy świece.
Poniżej kilka prac uczestników warsztatów.

na kalendarz ścienny    Spękania Crackle Medium na drewnie

***

 • I Mazowiecki Konkurs Plastyczny Twórczości Terapeutycznej Osób z Zaburzeniami Psychicznymi
 • "Akcja Aktywizacja" - wycieczka do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz powiatowa para spartakiada przy szpitalu "Drewnica"
 • kontynuacja zeszłorocznego projektu „Podnoszenie kwalifikacji instruktorów terapii zajęciowej - kursy i szkolenia" dla powiatu wołomińskiego i warszawskiego z dotacji MCPS , fundusze PFRON
 • dla powiatu wołomińskiego (dotacja starostwa) - "Wspieramy rehabilitacje osób z zaburzeniami psychicznymi"
 • 10 październik - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Drewnickie Stowarzyszenie „EMPATIA”
działa już 2 lata!

Nasze stowarzyszenie działa na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i opiekunów. Na wiosnę obchodziliśmy drugą rocznicę rejestracji w KRS. W tym czasie udało się nam pozyskać na działalność statutową ok. 94.000 zł. Najwięcej, bo aż 79.630 zł - z dotacji w ramach otwartych konkurów Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej.

Naszą działalność wspiera także finansowo i rzeczowo ząbkowski biznes. W czasie tych dwóch lat zorganizowaliśmy dwie konferencje na temat psychiatrii środowiskowej, odbyły się szkolenia i warsztaty dla 48 osób pracujących z osobami chorymi psychicznie, zorganizowaliśmy wycieczkę do Żelazowej Woli dla naszych podopiecznych a także przygotowywaliśmy dla nich paczki świąteczne, drobne nagrody w konkursach z okazji corocznego Dnia Zdrowia Psychicznego, organizowaliśmy wystawy i kiermasze rękodzieła terapeutycznego. Może to dla kogoś nie wiele, ale nas bardzo cieszy to, co już nam się udało.

A "apetyt rośnie w miarę jedzenia". W tym roku planujemy kontynuację zeszłorocznego projektu szkoleniowego dla pracowników bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji społecznej i zawodowej osób psychicznie chorych. Również dzięki dotacji Mazowieckiego Centrum Pomocy Społecznej rozpoczęliśmy projekt „Akcja Aktywizacja” i już jesienną wybieramy się na wycieczkę do Muzeum Wsi w Sierpcu a w październiku organizujemy powiatową spartakiadę dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

I nowość w naszej działalności: Mazowiecki Konkurs Plastyczny Twórczości Terapeutycznej Osób z Zaburzeniami Psychicznymi – więcej szczegółów, regulamin i efekty naszej pracy znajdziecie Państwo na stronie Stowarzyszenia www.empatia.net.pl. W którym do udziału serdecznie zapraszamy.

Dnia 12 czerwca 2011 w ramach festynu z Okazji Dni Ząbek można było na naszym skromnym stoisku obejrzeć i zakupić rękodzieło wykonane przez naszych podopiecznych. Zbieraliśmy także włóczki, tkaniny i inne materiały przydatne do terapii zajęciowej. Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne podziękowania, życzymy samych sukcesów i zapraszamy do dalszej współpracy. A członkom i sympatykom Stowarzyszenia - spełnienia marzeń.

Wszystkich, którzy poszukują więcej informacji o naszej bieżącej działalności lub pragną się włączyć w prace stowarzyszenia zapraszamy na stronę www.empatia.net.pl lub pisania na adres empatia.stowarzyszenie@gmail.com

Ząbki, 14 lipca 2011

K. Żmijewska, A. Kamińska

Informacje o naszych projektach można także znaleźć na stronach:

Projekty 2010

Projekty zrealizowane w roku 2010 Link

© 2011 by www.empatia.net.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Marcin Kowalski