Strona główna » Projekty

Zrealizowane projekty 2010

"Podnoszenie kwalifikacji instruktorów terapii zajęciowej - kursy i szkolenia"

Drewnickie Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „EMPATIA” zakończyło projekt pt. „Podnoszenie kwalifikacji instruktorów terapii zajęciowej – kursy i szkolenia” , którego celem była poprawa jakości i skuteczności rehabilitacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych.

Grupa docelowa:
instruktorzy terapii zajęciowej i inne osoby bezpośrednio zaangażowane w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych - zatrudnieni w WTZ, ŚDS lub Oddziałach Psychiatrycznych na terenie województwa mazowieckiego.

Od dnia 30 sierpnia do 30 października 2010 r. w ramach projektu zostało przeszkolonych 48 osób w tym:
- z techniki decoupage podstawy - 21 osób
- z witrażu w technice Tiffaniego - 10 osób
- z asertywności - 30 osób
- podstaw psychiatrii i komunikacji w psychiatrii - 15 osób

asertywność kurs

Projekt dofinansowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej ze środków pochodzących z PFRON w 2010 roku.

Projekt zrealizowany w partnerstwie z Wojewódzkim Szpitalem dla Nerwowo i Psychicznie Chorych "Drewnica" w Ząbkach.

W ramach projektu zorganizowane zostały bezpłatne jednodniowe szkolenia i warsztaty

  • asertywność, radzenie sobie ze stresem, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu
    Prowadząca mgr Magdalena Żaboklicka-Madziar psycholog ; Katarzyna Żmijewska psycholog
  • podstawy psychiatrii, dr Andrzej Skrzypek psychiatra
    współpraca z rodziną osób niepełnosprawnych mgr Joanna Watras psycholog
    komunikacja z osobą chorą psychicznie, mgr Ewa Michalak psycholog

oraz kursy doskonalące (łącznie dla 31 osób)

  • witraż kurs1 dniowe warsztaty z podstaw zdobienia techniką decuopage Uczestniczki zapoznały się z podstawami techniki zdobienia metodą Decoupage, wykonały po 2 prace - na powierzchni drewnianej i ceramice.
  • 5 - dniowe kursy z witrażu - uczestniczki zapoznały się z teorią a nastepnie samodzielnie przygotowały projekt i wykonały witraż autorski;

Pytania dot. projektu prosimy kierować na adres - empatia@gg.pl

Galeria prac wykonanych przez uczestniczki kursów:

na kalendarz ścienny witraż kurs witraż kurs
witraż kurs witraż kurs

200 ROCZNICA URODZIN- wycieczka do Żelazowej Woli

Celem głównym projektu był promowanie aktywnego spędzanie czasu wolnego poprzez organizację wycieczki kulturalno- integracyjnej do Żelazowej Woli oraz wizyty w Muzeum Chopina w Warszawie z okazji 200 rocznicy urodzin kompozytora dla osób niepełnosprawnych oraz propagowanie polskiej kultury i pogłębianie wiedzy o życiu i twórczości F. Chopina poprzez organizację konkursu wiedzy o kompozytorze w trakcie wycieczki. Grupę docelową stanowili chorzy psychicznie i/lub niepełnosprawni intelektualnie zamieszkali na terenie województwa mazowieckiego (szczególnie powiatu wołomińskiego i Warszawy)

Relacje uczestników:

Dnia 25 sierpnia 2010. udaliśmy się 92-osobową grupą na pierwszą organizowaną przez Drewnickie Stowarzyszenie „EMPATIA" wycieczkę do Żelazowej Woli. Zwiedzanie muzeum zaczęliśmy od odebrania audio przewodników i od wizyty w sali multimedialnej, gdzie obejrzeliśmy kilkuminutowy film wprowadzający w historyczny kontekst tego miejsca.

Dworek w Żelazowej Woli

Uczestnicy - grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami - mieszkańców powiatu wołomińskiego oraz Warszawy - zwiedziła tego dnia dworek, w którym 200 lat temu urodził się Fryderyk Chopin.

Następnie wsłuchując się w słowa i muzykę płynącą ze słuchawek spacerowaliśmy po na nowo zagospodarowanym parku. Przeszliśmy mostkami o nazwach Polonez i Mazurek nad rzeką Utratą. Podziwialiśmy piękno otaczającej nas przyrody a potem wysłuchaliśmy utworów Chopina w zacisznym miejscu tuż koło dworku.

Po długim spacerze mieliśmy sposobność odpocząć chwilę w czasie oglądania filmu o kompozytorze, wyświetlanego w nowym pawilonie reprezentacyjnym, o wdzięcznej nazwie "Etiuda". zasłuchani Wcześniej w ramach przygotowań do konkursu wiedzy o słynnym kompozytorze, pacjenci szpitala Drewnica mieli możliwość obejrzenia filmu „Chopin - Pragnienie miłości" , mogli posłuchać najbardziej znanych dzieł kompozytora oraz indywidualnie lub grupowo odwiedzić Muzeum Chopina w Warszawie.
Po zakończeniu zwiedzania Żelazowej Woli ochotnicy poddali się testowi i choć pytania nie były łatwe - uczestnicy wykazali się dobrym przygotowaniem i znajomością tematu. Wśród tych, którzy wykazali się największą wiedzą był Pan Tadeusz O. Po obiedzie, w klimatycznej "Restauracji Pod Lwami", uczestnicy konkursu otrzymali nagrody w postaci gadżetów z logo „Chopin 2010" , które wręczyła Pani Katarzyna Żmijewska - Prezes Drewnickiego Stowarzyszenia „EMPATIA". Później wszyscy bezpiecznie około godz. 16.00 wróciliśmy autokarami do Ząbek, Wołomina i Warszawy - stojąc od czasu do czasu w warszawskich korkach.

Relacje innych uczestników w gazetce "Drewnickie Echa" na str. 4 i 5: Drewnickie Echa 22

mostek Polonez Wszystkich, którzy nie będą mieli okazji odwiedzić wkrótce Żelazowej Woli zachęcamy do obejrzenia nowo otwartego ( 2010 ) najnowocześniejszego muzeum Fryderyka Chopina Pałacu Ostrogowskich przy Tamce czynnego codziennie od 12 do 20.00 (wtorek wstęp bezpłatny) fotoreportaż z muzeum oraz do obejrzenia wykonanego przez warszawskich grafików

nutki

Dotację w wysokości 6 350 zł pozyskano w ramach konkursu ofert z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ze środków pochodzących z PFRON w 2010 roku

Nasza relacja z wycieczki na stronie MCPS www.niepelnosprawni.mazovia.pl
relacja z projektu - na portalu ngo.pl

© 2011 by www.empatia.net.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Wykonał: Marcin Kowalski